Alfabet Braila – naucz się na Fiszkotece!
Pismo Braila stworzył Louis Braille w wieku 15 lat w około 1824 roku. Zrobił to, aby móc uczyć się pisać i czytać, ponieważ w wyniku nieszczęśliwego wypadku oślepł w dzieciństwie. Dzięki Elżbiecie Róży Czackiej oraz Teresie Landy od 1934 roku mamy możliwość uczyć się i poznawać alfabet Braille’a w
języku polskim. Dzięki tej technologii, zwanej
technologią asystującą, osoby niewidome mają szansę uczyć się i przyswajać wiedzę na równi z osobami widzącymi.
Alfabet Braila – jak czytać?
Aby móc w pełni poznać
język Braille’a należy wpierw zapamiętać kilka zasad. Podstawą alfabetu jest
sześciopunkt, na który mówi się znak tworzący. Kombinacja tych sześciu wypukłych punktów to jedna litera lub cyfra.
Ile znaków ma alfabet? Wzajemna kombinacja i rozmieszczenie pozwala na zapisanie 63 znaków. Nauka nie jest trudna, wymaga jedynie zapamiętania, co znaczą poszczególne znaki, a słowa same zaczną układać się w głowie! Aby łatwiej przyszło Ci nauczenie się wszystkich niezbędnych znaków, skorzystaj z naszej lekcji. Jest ona całkowicie darmowa, a dzięki aplikacji na smartfona masz do niej dostęp wszędzie. Metoda fiszek zdecydowanie uprości i przyspieszy naukę. Wypróbuj już teraz i przekonaj się sam!
Poznaj alfabety świata
Kiedy już ukończysz naukę języka Braille’a, może spróbuj swoich sił w nauce innych alfabetów, a później języków? Jeżeli jesteś ciekawy świata, taka opcja z pewnością Ci się spodoba. Do wyboru mamy wiele interesujących opcji, wystarczy jedynie wpisać pożądaną frazę w naszą wyszukiwarkę. Sprawdź te lekcje i przekonaj się, że warto!
Alfabet niemiecki,
alfabet słowacki,
alfabet grecki.