Fizykochem. od Kasi-2

 0    10 flashcards    ewson
mp3 indir Baskı oynamak kendini kontrol et
 
soru język polski cevap język polski
Utlenianie
öğrenmeye başla
To reakcja chemiczna w której jakiś atom (lub ich grupa), przechodzi z niższego na wyższy stopień utlenienia (oddaje elektrony). Każdej reakcji utleniania towarzyszy jakaś reakcja redukcji.
Redukcja (elektronacja)
öğrenmeye başla
To proces, w trakcie którego atom lub ich grupa, przechodzi z wyższego na niższy stopień utlenienia(pobiera elektrony). Każdej redukcji musi towarzyszyć utlenianie.
Utleniacz
öğrenmeye başla
To pierwiastek lub związek chemiczny, będący w analizowanej reakcjo redoks akceptorem (przyjmującym) elektronów. Reagent pobierający elektrony. Utleniacze w reakcjach zmniejszają swój stopień utlenienia i jednocześnie powodują jego wzrost w pozostałych produktach reakcji.
Reduktor
öğrenmeye başla
Pierwiastek lub związek chemiczny będący w analizowanej reakcji redoks donorem(dostarczycielem) elektronów. Reagent oddający elektrony. Reduktory w reakcjach zwiększają swój stopień utlenienia i jednocześnie powodują jego zmniejszenie w pozostałych produktach reakcji.
Stopień utlenienia
öğrenmeye başla
Jest to liczba atomów związanych z atomem danego pierwiastka w związku chemicznym, które stanowią nadmiar lub niedomiar elektronów w stosunku do liczby atomowej tego pierwiastka. W jednoatomowych jonach nadmiar elektroujemny stopień utlenienia, niedomiar dodatni stopień utlenienia. Wszystkie pierwiastki w stanie wolnym mają stopień utlenienia =0.
Potencjał normalny
öğrenmeye başla
Jest wartością różnicy potencjałów elektrycznych standardowego półogniwa w którym zachodzi proces utleniania-redukcji, względem standardowej elektrody wodorowej. Wartość potencjału zależy od stężenia i temperatury, odnoszą się do 298K i stężeń substanji utleniającej= 1M.
Stałą równowagi utleniania-redukcji
öğrenmeye başla
Wartości stałych równowagi wskazują na to że reakcje te przebiegają w kierunku tworzenia słabszych utleniaczy i reduktorów z mocniejszych. Reakcje te mogą być odwracalne jeśli wartości potencjałów normalnych obu reakcji połówkowych są zbliżone.
Wskaźniki red-ox
öğrenmeye başla
Nazywamy substancje barwne które tworzą układy utleniająco-redukujące, przy czym barwa utleniona wskaźnika ma inne zabarwienie niż zredukowana. Barwa wskaźnika zależy od stężeń postaci utlenionej i zredukowanej.Np. reakcje difenylobenzyny w środowisku utleniającym, która przy potencjale utleniania-redukcji z formy bezbarwnej przechodzi w intensywnie fioletową.
Równanie Nernsta
öğrenmeye başla
Podstawowa zależność elektrochemiczna wyrażająca równowagowy potencjał elektrody (E), względem jej potencjału standardowego (E0) i stężenia substancji biorących udział w procesie elektrodowym.
Szereg elektrochemiczny, pierwiastek napięciowy
öğrenmeye başla
Uszeregowanie pierwiastków chemicznych w kolejności wzrastającej zdolności do przyjmowania przez nie(lub ich kationy) elektronów w reakcjach utleniania-redukcji, ilościową miarą tej zdolności jest standardowy potencjał elektronowy, E0, elektrod pierwszego rodzaju: spośród metali litowce, mające najbardziej ujemne potencjały E0, są najaktywniejszymi reduktorami.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.