UWARUNKOWANIA ROZWOJU GOSPODARKI

 0    23 flashcards    weronikaweronia
mp3 indir Baskı oynamak kendini kontrol et
 
soru język polski cevap język polski
Korzyści wynikające z wymiany handlowej w sytuacji, gdy wytwarzanie określonych dóbr jest w jednym kraju bardziej opłacalne niż w drugim, np. ze względu na niższe koszty produkcji.
öğrenmeye başla
Korzyści komparatywne
Międzynarodowa organizacja zajmująca się promowaniem światowego handlu i wspieraniem go poprzez prowadzenie odpowiedniej polityki inwestycyjnej oraz współpracy w zakresie ochrony własności intelektualnej.
öğrenmeye başla
Światowa Organizacja Handlu (WTO)
Idea zakładająca m. in kupowanie po uczciwych cenach, godziwe wynagrodzenie dla pracowników, przestrzeganie odpowiednich warunków pracy, zakaz zatrudniania dzieci oraz szacunek w relacjach handlowych.
öğrenmeye başla
Idea sprawiedliwego handlu (ang. fair trade)
Społeczeństwo, w którym kluczową rolę odgrywają dostęp do informacji oraz wykorzystywanie różnorodnych kanałów ich rozpowszechniania.
öğrenmeye başla
Społeczeństwo informacyjne
Gospodarka, w której kluczową rolę odgrywa kapitał ludzki, czyli wykształcenie, doświadczenie, kompetencje oraz wiedza pracowników.
öğrenmeye başla
Gospodarka oparta na wiedzy
Młode innowacyjne przedsiębiorstwo, które zazwyczaj wykorzystuje nowoczesne technologie i jest dofinansowywane ze środków firm lub instytucji zajmujących się wspieraniem biznesu (np. inkubatorów przedsiębiorczości lub akceleratorów biznesu).
öğrenmeye başla
Start-up
Organizacja, fundacja lub stowarzyszenie, które oferuje pomoc przedsiębiorcom rozpoczynającym swoją działalność.
öğrenmeye başla
Inkubator przedsiębiorczości
Instytucja, która wspiera działające już start-upy poprzez dofinasowanie, pomoc w zakresie marketingu lub administracji, zwykle za niewielki udział w zyskach.
öğrenmeye başla
Akcelerator biznesu
Termin, którym bywa określana obecna epoka geologiczna. Jej wyróżnikami są zanik bioróżnorodności, zmiany klimatyczne, nadmierną eksploatację złóż oraz zanieczyszczenie środowiska.
öğrenmeye başla
Antropocen
Ranking publikowany przez Komisję Europejską przedstawiający poziom innowacyjności gospodarek ponad 30 krajów europejskich.
öğrenmeye başla
Europejski Ranking Innowacyjności
Sektor gospodarki obejmujący działalność, która nie polega na wytwarzaniu dóbr materialnych, lecz ma charakter świadczeń na rzecz innych osób i służy zaspakajaniu ich potrzeb.
öğrenmeye başla
III sektor gospodarki (usługi)
Sektor gospodarki wyodrębniany często z sektora usług. Obejmuje usługi zaawansowane związane ze zdobywaniem, przetwarzaniem i dostarczaniem informacji (np. usługi reklamowe, informatyczne, finansowe, doradcze i edukacyjne).
öğrenmeye başla
IV sektor gospodarki
Faza rozwoju gospodarczego odznaczająca się bardzo wysokim odsetkiem osób pracujących w rolnictwie oraz niskim udziałem przemysłu w strukturze zatrudnienia i PKB.
öğrenmeye başla
Faza preindustrialna (przedprzemysłowa)
Faza rozwoju gospodarczego, którą charakteryzuje szybki rozwój przemysłu i związany z nim wzrost zatrudnienia w tym sektorze gospodarki, przede wszystkim kosztem zatrudnienia w rolnictwie.
öğrenmeye başla
Faza industrialna (przemysłowa)
Faza rozwoju gospodarczego, którą wyróżnia wzrost udziału usług w strukturze zatrudnienia i PKB przy równoczesnym spadku udziału rolnictwa i przemysłu.
öğrenmeye başla
Faza postindustrialna (poprzemysłowa)
Wielowymiarowe zjawisko kształtowane przez procesy społecznego i gospodarczego upodabniania się państw, prowadzące do ich silnej integracji.
öğrenmeye başla
Globalizacja
Miernik określający poziom zaawansowania procesów globalizacyjnych poprzez gotowość państwa do podejmowania współpracy międzynarodowej. Ukazuje on stopień społecznej i gospodarczej integracji danego kraju z resztą świata. Przybiera wartości od 0 do 100.
öğrenmeye başla
Indeks globalizacji
Sprzedaż za granicę towarów pochodzących z wcześniejszego importu (najczęściej po ich przetworzeniu).
öğrenmeye başla
Reeksport
Zestawienie rocznej wartości eksportu i importu towarów danego kraju.
öğrenmeye başla
Bilans handlowy
Zestawienie wszystkich transakcji związanych z handlem towarami i usługami, a także z przepływem inwestycji zagranicznych i wszelkich operacji finansowych danego państwa.
öğrenmeye başla
Bilans płatniczy
Usystematyzowany wykaz wszystkich rodzajów działalności społeczno-gospodarczej, spójny z klasyfikacjami w innych państwach.
öğrenmeye başla
Polska Klasyfikacja Działalności (PKD)
Sektor gospodarki, w którego zakres wchodzą uprawa roślin i chów zwierząt gospodarskich. W statystykach rolnictwo często jest łączone z leśnictwem i rybactwem.
öğrenmeye başla
I sektor gospodarki (rolnictwo)
Sektor gospodarki obejmujący eksploatację zasobów naturalnych, przetwarzanie ich na dobra konsumpcyjne (służące potrzebom człowieka) i dobra produkcyjne (wykorzystywane przez inne przedsiębiorstwa), a także produkcję energii,
öğrenmeye başla
II sektor gospodarki (przemysł)

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.